Translate

środa, 11 maja 2016

Popapraniec

Nazwa być może nie zachęca do upieczenia tego ciasta, ale uwierzcie - jest bardzo smaczne, a przy tym kolorowe. Biszkopt wielosmakowy posmarowany orzeźwiającym dżemem, przełożony kremem i ozdobiony płatkami migdałów i czekoladą. Zamieszczony tutaj przepis, trochę przeze mnie zmodyfikowany, pochodzi ze strony mydishesandsweets.wordpress.com. 
 

Składniki na biszkopt:
7 jaj
1 szkl. mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 1/2 szkl. drobnego cukru
1/2 szkl. oleju
1/2 szkl. maku
2 łyżki ciemnego kakao
1/2 szkl. wiórków kokosowych

Składniki na masę:
250 g masła w temp. pokojowej
3 szkl. mleka
3/4 szkl. drobnego cukru
1 cukier waniliowy
3 łyżki mąki ziemniaczanej
3 łyżki mąki pszennej

Dodatkowo:
duży słoik dżemu z czarnej porzeczki
50 g migdałów w płatkach
100 g gorzkiej czekolady

Wykonanie:
  1. Biszkopt: Białka ubijamy ze szczyptą soli i cukrem. Dodajemy żółtka i ubijamy na gęstą pianę. Przesiewamy mąkę z proszkiem do pieczenia. Delikatnie mieszamy. Dodajemy olej. Mieszamy. Masę dzielimy na 3 części. Do pierwszej części dodajemy mak, do drugiej kakao, do trzeciej wiórki. Każdą z mas delikatnie mieszamy. Blachę wyścielamy papierem do pieczenia. Łyżką układamy naprzemiennie kolorowe części masy (patrz zdjęcie). 



    Kiedy wszystkie masy są już wyłożone, mieszamy je delikatnie kreśląc „esy-floresy”.


    Biszkopt pieczemy ok. 30 min. w temp. 180ºC (do suchego patyczka). Po upieczeniu studzimy i przekrawamy na 2 części.
  2. Masa: Gotujemy budyń. 2 szklanki mleka zagotowujemy z cukrem i cukrem waniliowym. Do gotującego się mleka wlewamy szklankę mleka, w której rozmieszaliśmy mąkę pszenną i mąkę ziemniaczaną. Budyń studzimy. Masło ucieramy. Stopniowo dodajemy wystudzony budyń i ucieramy, aż powstanie jednolity krem.
  3. Przełożenie ciasta: Biszkopt przekrawamy na 2 części. Dolny blat przekładamy do formy, smarujemy połową kremu oraz połową dżemu porzeczkowego. Przykrywamy drugim blatem biszkoptu, smarujemy resztą kremu oraz dżemem.
  4. Dekorowanie: Płatki migdałów prażymy na suchej patelni. Posypujemy nimi wierzch ciasta. Całość polewamy czekoladą rozpuszczoną w kąpieli wodnej (patrz zdjęcie).